Babka maślano-cytrynowa
maj 18, 2020
0 Komentarzy
Babka maślano-cytrynowa
Niniejszy przepis otwiera kategorię Przepisy kulinarne mojego bloga. Ta część bloga powstała ponieważ między innymi radzę Wam co jeść :) W ramach moich porad nie piszę Wam jadłospisów. Kiedyś to robiłam, jednak doświadczenie pokazało mi, że najważniejsze jest zrozumienie co mam jeść i dlaczego, czym różnią się od siebie produkty w sklepie i czym się kierować wybierając je, po to by każdy rozumiejąc to był w stanie sam sobie prawidłowo komponować posiłki według swoich upodobań i dostępności produktów w lodówce.
Wychodząc Wam na przeciw w tej części bloga prezentuję gotowe przepisy na posiłki niskowęglowodanowe, czyli te trudniejsze do przygotowania, z racji naszych przyzwyczajeń do chleba, ziemniaków, makaronu, ryżu itp.
Prezentowane tu przepisy nie są moje. Niektóre są zasłyszane, inne przeczytane lub obejrzane. W większości z wielu ciekawych anglojęzycznych blogów kulinarnych i blogów o zdrowiu. Z reguły wprowadzam do nich swoje "trzy grosze" :) Za każdym razem podaję źródło, z których zaczerpnęłam przepis. Ponieważ w wielu przepisach, z których korzystam jako miary używa się szklanki (ang. cup) to jakiś czas temu zaopatrzyłam się w zestaw miarek z mililitrami i szklankami. Bardzo użyteczne, polecam.
Przepis na niskowęglowodanową babkę maślano-cytrynową wstawiam na prośbę mojej pacjentki. Przepis oraz zdjęcie pochodzą z bloga Carolyn Ketchum All Day I Dream About Food, z moją małą modyfikacją, która sprawia, że maślane ciasto Kentucky Carol stało się moją babką maślano-cytrynową.
Carolyn jest z wykształcenia antropologiem. Jak sama o sobie pisze, sama nie wybrała diety niskowęglowodanowej, to dieta wybrała ją :) A stało się to po tym, jak zdiagnozowano u niej cukrzycę gdy była w trzeciej ciąży. Po ciąży cukrzyca została z Carolyn już na stałe, a ponieważ Carolyn od zawsze uwielbiała ciasta i desery postanowiła, że cukrzyca nie odbierze jej tej przyjemności. Obecnie Carolyn jest autorką kilku książek z przepisami niskowęglowodanowymi zawierającymi również jej autorstwa smaczne fotografie jedzenia.
Składniki ciasta:
- 2 i 1/2 szklanki mąki migdałowej
- 1/4 szklanki mąki kokosowej
- 1/4 szklanki białka serwatkowego w proszku (bezsmakowego)
- 1 łyżka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 szklanka miękkiego masła
- 1 szklanka erytrolu (ja dodaję 1/2 szklanki)
- 5 dużych jajek w temperaturze pokojowej
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 1/2 szklanki śmietany kremówki
- 1/2 szklanki wody
- skórka starta z 1 cytryny
Składniki polewy:
- 5 łyżek masła
- 1/3 szklanki erytrolu (ja daję 1/5 szklanki)
- 2 łyżki wody
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (ja zamieniam ją na 1 łyżeczkę soku z cytryny)
Wykonanie:
- dobrze natłuść formę na ciasto, naprawdę dobrze :), dwa razy, masłem, posyp masło mąką migdałową
- w misce wymieszaj suche składniki: mąkę migdałową i kokosową, białko serwatkowe, proszek do pieczenia i sól
- w drugiej misce utrzyj masło z erytrolem do kremowej konsystencji, dodaj ucierając jajka (po jednym)
- do maślano-jajecznej masy dodać suche składniki mieszając, następnie śmietanę i wodę oraz skórkę z cytryny
- przenieś masę do formy i piecz 50-60 minut w temperaturze 160 stopni (sprawdzaj patyczkiem czy ciasto jest już w środku suche)
- w międzyczasie przygotuj polewę - wymieszaj wszystkie składniki podgrzewając je na małym ogniu, sok z cytryny dodaj po zdjęciu z ognia
- po wyjęciu ciasta z piekarnika, póki jest ciepłe, zrób patyczkiem dziurki w cieście od góry i zalej je polewą
- pozostaw do całkowitego wystygnięcia w formie
- przed wyjęciem z formy delikatnie oddziel nożem ciast od formy
Mimo mąki migdałowej ciasto nie ma jej posmaku. Idealny dla tych, którzy nie lubią smaku mąki migdałowej i nieustannie tęsknią za "normalnym" ciastem :) To dzięki skórce cytrynowej i soku z cytryny. Im więcej ich dodacie tym ich smak skuteczniej "zabije" smak migdałów.
Zostaw komentarz Cancel Reply